Home of the Jersey Village Athletic Booster Club

JVABC.com

Post Season Awards

2016 Fall District 17 - 6A Awards

All District 1st Team



Boys' Singles

David Estrada

Line 1

Boys' Doubles

David Estrada / Albert Xia

Line 1

All District Honorable Mention



Boys' Singles

Albert Xia

Line 2

Academic All District Team



Chris Cerna (Sr)

Lindsey Donaldson (Sr)

David Estrada (Sr)

Trung Le (Sr)

Sarah Muir (Sr)

Jazmine Oluyide (Sr)

Vi Tran (Sr)

Phillip Nguyen (Jr)

Thomas Nguyen (Jr)

Tyler Nguyen (Jr)

Albert Xia (Jr)

Ali Zaidi (Jr)

Andrea Calderon (So)

Elizabeth Lam (So)

Lennon Lemmay (So)

Ridthyda Meun (So)

Victor Xia (So)

Alissa Cornejo (So)

2016 Spring District 17 - 6A Awards

All District Team



Boys' Doubles

David Estrada (Jr) & Albert Xia (So)

2nd

Academic All District Team



Kapi Echarry-Diaz (Sr)

Thomas Hammer (Sr)

Frank Li (Sr)

Thomas Ngo (Sr)

Son Tran (Sr)

Sofia Dettmers (Jr)

Lindsey Donaldson (Jr)

David Estrada (Jr)

Maddy Murphy (Jr)

Chris Naverrete-Cerna (Jr)

Jazmine Oluyide (Jr)

Vi Tran (Jr)

Leslie Nguyen (So)

Tyler Nguyen (So)

Albert Xia (So)

2015 Fall District 17 - 6A Awards

All District 2nd Team



Boys' Singles

Albert Xia

Line 3

All District Honorable Mention



Boys' Doubles

Albert Xia / David Estrada-Arias

Line 1

Boys' Doubles

Thomas Hamner / Son Tran

Line 2

Boys' Singles

Rubia Gonzales

Line 3

Academic All District Team



Michael Anderson (Sr)

Hunter Carlin (Sr)

Thomas Hamner (Sr)

Ketty Lam (Sr)

Frank Li (Sr)

Matthew Monks (Sr)

Thomas Ngo (Sr)

Son Tran (Sr)

Vina Vu (Sr)

Sofia Dettmers (Jr)

Lindsey Donaldson (Jr)

David Estrada-Arias (Jr)

Rubia Gonzales (Jr)

Sarah Muir (Jr)

Madeline Murphy (Jr)

Vi Tran (Jr)

Albert Xia (So)


2015 Spring District 17 - 6A Awards

Academic All District Team



Hoang Dinh (Sr)

Tommy Dong (Sr)

Sofia Espinoza (Sr)

Laura Galvan (Sr)

Kyle Hoang (Sr)

Michael Ng (Sr)

Kali Tran (Sr)

Daniel Sean Weinstein (Sr)

Bennet Friedrich (Jr)

Thomas Hamner (Jr)

Ketty Lam (Jr)

Son Tran (Jr)

Sofia Dettmers (So)

David Estrada-Arias (So)

Katherine Flores (So)

Sarah Muir (So)

Vi Tran (So)

Albert Xia (Fr)

Academic All District Team



Sofia Espinoza (Sr)

Kyle Hoang (Sr)

Michael Ng (Sr)

Daniel Sean Weinstein (Sr)



2015 RSI, RBI and IBEW Sports Award Winner - Laura Galvan

2014 Fall District 17 - 6A Awards

All District 2nd Team



Girls' Singles

Laura Galvan

Line 1

Mixed Doubles

Thomas Hammer / Laura Galvan


All District Honorable Mention



Boys' Singles

Thomas Hamner

Line 2

Boys' Singles

Albert Xia

Line 4

Boys' Doubles

Hoang Dinh / Son Tran

Line 3

Academic All District Team



Hoang Dinh (Sr)

Tommy Dong (Sr)

Sofia Espinoza (Sr)

Laura Galvan (Sr)

Kyle Hoang (Sr)

Michael Ng (Sr)

Kali Tran (Sr)

Daniel Sean Weinstein (Sr)

Thomas Hamner (Jr)

Ketty Lam (Jr)

Son Tran (Jr)

Sofia Dettmers (So)

David Estrada-Arias (So)

Katherine Flores (So)

Sarah Muir (So)

Madeline Murphy (So)

Vi Tran (So)

Albert Xia (Fr)

2014 Spring District 17 - 5A Awards

All District 1st Team



Girls' Singles

Laura Galvan

Line 1




2013 Spring - Girls Single, Line 1 Champion, Laura Galvan

2013 Fall District 17 - 5A Awards

All District 1st Team



Boys' Doubles

Christian Dettmers / Trevor Tandy

Line 1

Girls' Doubles

Hannah Cook / Laura Galvan

Line 1

All District 2nd Team



Girls' Singles

Laura Galvan

Line 1

Boys' Doubles

Tommy Hamner / Matthew McKillip

Line 2

All District Honorable Mention



Boys' Singles

Christian Dettmers

Line 1

Academic All District Team






2012 Fall District 17 - 5A Awards

All District 1st Team



Girls' Singles

Laura Galvan

Line 1

Girls' Singles

Hannah Cook

Line 2

Girls' Doubles

Laura Galvan / Hannah Cook

Line 1

All District 2nd Team



Girls' Singles

Jordyn Walker

Line 4

All District Honorable Mention



Boys' Singles

Trevor Tandy

Line 4

Boys' Singles

Matthew McKillip

Line 5

Girls' Singles

Natalie Salazar

Line 3

Girls' Doubles

Natalie Salazar / Jordyn Walker

Line 2

Academic All District Team






2012 Spring District 17 - 5A Awards

All District 1st Team



Girls' Singles


Line 1

All District 2nd Team



Girls' Doubles


Line 1

All District Honorable Mention



Boys' Doubles


Line 1

Girls' Singles


Line 2

Boys' Doubles


Line 3

Academic All District Team






2012 Spring - Girls Single, Champion, Laura Galvan (Fr)

2012 Spring - Girls Team Champion, Abigail Cook (Sr), Nicole Kinchen (Sr), Lauren O'Neal (Sr), Allison Popovich (Sr), Natalie Salazar (Jr), Jordyn Walker (Jr) Hannah Cook (So) and Laura Galvan (Fr).

2011 Fall District 17 - 5A Awards

All District 1st Team



Girls' Singles

Laura Galvan

Line 1

All District 2nd Team



Girls' Doubles

Laura Galvan / Natalie Salazar

Line 1

All District Honorable Mention



Boys' Doubles

Nick Dettmers / Christian Dettmers

Line 1

Girls' Singles

Natalie Salazar

Line 2

Boys' Doubles

Hoang Dinh / Son Tran

Line 3

2011 Fall - Girls Single, Line 1 Champion, Laura Galvan